Darmowa dostawa od 80,00 zł

Hasło do wi-fi na telefonie. Jak je sprawdzić?

2023-02-10
Hasło do wi-fi na telefonie. Jak je sprawdzić?

Kupiłeś nowy tablet, telefon albo telewizor, który chcesz podpiąć do sieci? Zamiast gorączkowo poszukiwać karteczki z zapisanym hasłem do internetu bądź sprawdzać kod na routerze, możesz szybko odczytać hasło na już podpiętym urządzeniu. Jak sprawdzić wi-fi na telefonie? Podpowiadamy.

Jak sprawdzić hasło wi-fi na telefonie?

Hasła do internetu zazwyczaj są skomplikowane i trudne do zapamiętania. Nic zatem dziwnego, że najczęściej są zapisywane na kartkach. Co zrobić w sytuacji, gdy nie możesz znaleźć danych do logowania lub chcesz jak najszybciej odczytać hasło dostępu? Najlepszym sposobem jest sprawdzenie hasła wi-fi na telefonie.

Właściwie niemal każde urządzenie podpięte do domowej sieci internetowej daje możliwość podejrzenia hasła do zalogowanej właśnie sieci wi-fi – trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać. Jednym z takich sprzętów jest telefon komórkowy. Co istotne, zapisane hasło możesz sprawdzić zarówno na smartfonie z systemem iOS, jak i Android. Zobacz, jak sprawdzić hasło do internetu na telefonie z systemem Android oraz iOS.

Sprawdzanie hasła do internetu na androidzie

Aby odczytać hasło dostępu do internetu na smartfonie z Androidem, postępuj według poniższej instrukcji.

 1. Wejdź do ustawień telefonu.
 2. Wybierz z menu ustawień zakładkę „sieci wi-fi” bądź „sieci i internet”, w zależności od modelu oraz wersji systemu.
 3. Wybierz Twoją domową lub firmową sieć.
 4. Znajdź funkcję kodu QR. Zależnie od posiadanego modelu smartfona, nakładki systemowej producenta oraz wersji systemu Android, kod wyświetli Ci się od razu lub w innym miejscu, np. pod opisem „udostępnij”.
 5. Zrób zrzut ekranu widoku z kodem QR.
 6. Uruchom skaner kodów QR. Jeśli go nie posiadasz, możesz go pobrać bezpłatnie ze sklepu Google Play.
 7. Włącz opcję skanowania zapisanego obrazu.
 8. Z galerii obrazów wybierz screen z kodem QR, który zrobiłeś przed chwilą. Potwierdź wybór.
 9. Jeszcze raz potwierdź wybór, klikając w dostępną zakładkę. W tym miejscu wyświetli Ci się hasło do wi-fi, z którą jest połączony Twój smartfon.

W niektórych systemach Android oraz telefonach hasło do internetu jest od razu wyświetlane poniżej kodu QR. Jeśli jest ono nieskomplikowane, wystarczy je przepisać. W przypadku trudniejszych haseł wygodniejszym rozwiązaniem jest podanie go właśnie w formie kodu QR.

Istnieje również inny sposób na to, jak sprawdzić wi-fi na telefonie. Jeśli urządzenie jest podpięte do sieci wi-fi, to ma także zapisane hasło do niej w swojej pamięci. Zazwyczaj można je łatwo odczytać. Wystarczy otworzyć „ustawienia” w telefonie i odszukać listę zapisanych sieci wi-fi. Wskaż na konkretną nazwę SSID (identyfikator sieci), a najpewniej pojawi się nowe okno, w którym podejrzysz hasło do logowania. Przed jego odczytaniem konieczne będzie potwierdzenie, że jesteś właścicielem urządzenia. W tym celu musisz wpisać kod PIN albo zastosować inną metodę odblokowania telefonu.

Hasło wi-fi iPhone. Jak sprawdzić?

A jak sprawdzić wi-fi na telefonie z systemem iOS? Znalezienie hasła na iPhonie również jest bardzo proste.

 1. Przejdź do ustawień wi-fi.
 2. Kliknij w ikonkę „i” przypisaną do podłączonej sieci.
 3. Na samej górze ekranu wyświetli się ukryte hasło.
 4. Podobnie jak w przypadku telefonów z Androidem, Twój iPhone również poprosi Cię o potwierdzenie tożsamości. Możesz to zrobić przy użyciu kodu PIN, Touch ID albo Face ID.
 5. Po zweryfikowaniu Twojej tożsamości, telefon wyświetli hasło dostępu do sieci wi-fi z możliwością jego skopiowania do schowka.

Alternatywą dla przepisywania hasła może być podzielenie się dostępem do internetu. To jednak zazwyczaj rozwiązanie krótkotrwałe, które sprawdzi się w sytuacji, gdy np. odwiedzi Cię znajomy i poprosi o czasowe podpięcie do Twojej domowej sieci. W takim przypadku możesz po prostu podzielić się dostępem do wi-fi bez konieczności podawania hasła. Podczas próby logowania się na urządzeniu z iOS pojawi się powiadomienie o możliwości udostępnienia połączenia innym. Wystarczy je potwierdzić i gotowe – Twój gość zyska dostęp do internetu.

Jak zmienić hasło do wi-fi?

Domyślne hasło do internetu bywa skomplikowane, a przez to problematyczne. Dobrym pomysłem jest więc jego zmiana na takie, które z łatwością zapamiętasz. Wymyślając nowe hasło, pamiętaj, aby było bezpieczne. Powinno zawierać jak najwięcej małych i wielkich liter, cyfr oraz znaków specjalnych.

Aby zmienić hasło, wystarczy, że w dowolnej przeglądarce internetowej wejdziesz pod adres IP routera. Jego numer powinien znajdować się w instrukcji obsługi urządzenia. Gdy wyświetli Ci się ekran logowania, wejdź w ustawienia podstawowe, w których widoczne są nazwa i hasło. W tym miejscu możesz je zmienić. Wpisz zatem nowe dane, a następnie zapisz zmiany. Dla bezpieczeństwa wyłącz i powtórnie włącz router. Po odświeżeniu nowe hasło do wi-fi będzie już dostępne.

Wiesz już, w jaki sposób sprawdzić hasło wi-fi iPhone albo na smartfonie z Androidem. Chcesz poznać więcej przydatnych informacji i ciekawostek dotyczących telefonów? Zobacz, jak namierzyć zgubiony telefon i inne porady.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 40949 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-17
Ok
2024-04-17
Według opisu wysyłka bardzo szybka polecam
pixel