Szkło hartowane vs folia ochronna na telefon – co wybrać?
Rozbity lub porysowany wyświetlacz w smartfonie nie wygląda dobrze. Kupując nowy telefon, warto zatem pomyśleć o odpowiedniej ochronie ekranu. Tylko co wybrać – tanią folię ochronną, czy może droższe szkło hartowane? Zapoznaj się z opiniami naszych ekspertów i sprawdź, które z rozwiązań okaże się najlepsze!
Czy naprawdę potrzebuję ochrony wyświetlacza?
Czy w czasach, gdy wyświetlacze smartfonów pokryte są szkłem Corning Gorilla Glass, trzeba jeszcze martwić się o ochronę ekranu? Tak, ponieważ nawet na najtwardszym materiale z czasem mogą pojawić się nieestetyczne zarysowania i pęknięcia.
Aby do tego doszło, wcale nie trzeba wiele – wystarczy wrzucić telefon do kieszeni, w której znajdują się już klucze, lub niechcący upuścić urządzenie z niedużej wysokości. Jeśli chcesz uniknąć tej przykrej niespodzianki, pomyśl o odpowiednim zabezpieczeniu wyświetlacza.
Tylko co wybrać: szkło hartowane czy hybrydowe? A może nie warto przepłacać i lepiej zdecydować się na zwykłą folię ochronną? Przeczytaj dalszą część naszego wpisu i sprawdź, które z rozwiązań najlepiej ochroni ekran w Twoim smartfonie.
Kiedy sprawdzi się folia ochronna PET i TPU?
Poliwęglanowa folia ochronna to budżetowe rozwiązanie, które dość dobrze zabezpieczy wyświetlacz przed porysowaniem. Taka nakładka ma kilka istotnych zalet.
- Po pierwsze jest cieniutka, więc nie odznacza się na ekranie, ani nie wpływa na czułość panelu dotykowego.
- Po drugie, za jej pomocą możesz zabezpieczyć także krawędzie wyświetlacza. Całkowita przejrzystość sprawia natomiast, że folia nie wpływa na odwzorowanie kolorów. Na rynku dostępne są również nakładki o właściwościach samoregeneracyjnych. Takim przykładem jest np. folia ochronna do Samsung Galaxy S10, która nawet po długim czasie wygląda jak nowa.
- Po trzecie, jest tania. Ceny folii ochronnych nie przekraczają zazwyczaj kilkudziesięciu złotych.
Musisz jednak pamiętać, że tego typu ochraniacz nie zabezpieczy ekranu przed rozbiciem. Co więcej, taką nakładkę warto co jakiś czas wymieniać. Wszystko dlatego, że niektóre folie ochronne po pewnym czasie zwijają się w rogach telefonu.
Zalety szkła hartowanego na telefon
Alternatywą jest szkło hartowane do telefonu. To rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością. Choć jego montaż może przysporzyć nieco trudności, to jednak warto wykazać się cierpliwością. Taka nakładka świetnie zabezpiecza ekran przed zarysowaniem oraz pęknięciem, np. w wyniku upadku. Odpowiednio dobrana, nie wpływa na czułość panelu dotykowego, ani nie zmienia kolorów.
Musisz jednak pamiętać, że szkło hartowane jest grubsze od folii. Z tego względu może ono odznaczać się na wyświetlaczu. Aby ograniczyć ten efekt, wybierz wariant z zakrzywionymi krawędziami. Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup nakładki o mniejszej grubości – poniżej 0,5 mm.
A może folia hybrydowa?
Folia hybrydowa łączy zalety opisanych wyżej rozwiązań. Ponieważ taka nakładka jest bardzo elastyczna, zapewnia wysoki poziom ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi, a w tym skutkami upadku, czy kontaktu z ostrymi przedmiotami.
Szybka hybrydowa jest też cieńsza od szkła hartowanego. Z tego względu nie odznacza się tak bardzo na ekranie telefonu. Jak każde rozwiązanie, także folia hybrydowa ma swoje wady. Taka nakładka nie jest tak wytrzymała, jak szkło hartowane, dlatego na jej powierzchni szybciej pojawią się drobne zarysowania. Jeśli jednak nie zamierzasz korzystać z telefonu w ekstremalnych warunkach, taka ochrona z pewnością Ci wystarczy.
Szkło hartowane na aparat – czy to ma sens?
Aby smartfon przez długi czas wyglądał i działał jak nowy, pamiętaj, aby zabezpieczyć także obiektyw. Zarysowania na jego powierzchni mogą sprawić, że zdjęcia wykonywane telefonem będą mniej wyraźne. Jeśli chcesz uniknąć tego problemu, pomyśl o zakupie dodatkowego ochraniacza na jednostkę fotograficzną. Choć tego typu rozwiązania to nadal nisza, to jednak jeśli dobrze poszukasz, znajdziesz szkło hartowane na aparat iPhone’a 13 PRO lub szkło hartowane na aparat do Oppo Reno7 lite.
Folia ochronna, szkło hartowane, a może hybrydowe – podsumowanie
Podsumujmy najważniejsze wnioski. Folia ochronna to budżetowe rozwiązanie, które ograniczy ryzyko zarysowania wyświetlacza. Jeśli jednak chcesz zabezpieczyć telefon przed skutkami upadku, zdecyduj się na szkło hartowane lub hybrydowe. Pamiętaj jednak, aby dobrać rozmiar nakładki do wymiarów wyświetlacza. Odsłonięte krawędzie mogą być podatne na pęknięcia i stłuczenia.
Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika wiesz już, na jaką ochronę ekranu się zdecydować. Jeśli natomiast szukasz konkretnego rozwiązania, zapoznaj się z naszą ofertą. W asortymencie sklepu xgsm.pl znajdziesz szkła hartowane i folie ochronne do Samsung Galaxy S20 Ultra oraz wielu innych modeli smartfonów.