Darmowa dostawa od 80,00 zł

Smartwatch czy smartband? Co wybrać?

2022-08-16
Smartwatch czy smartband? Co wybrać?

Smartwatch, czy smartband - co wybrać? Odpowiedź na to pytanie powinniśmy uzasadnić, bazując na indywidualnych założeniach i preferencjach. Są to urządzenia bardzo podobne, jednak ich zastosowanie różni się w znacznym stopniu - konkretne modele wykorzystują zarówno sportowcy, jak i osoby, które chcą wzbogacić swój dzień dodatkową elektroniką. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, co łączy smartwatche i smartbandy, a dodatkowo wyjaśnimy, jakie są pomiędzy nimi różnice. Miłej lektury!

Co to jest smartband?

Smartband to inaczej inteligentna opaska. Jest bardzo podobna do standardowego zegarka elektronicznego, jednak wygląda nieco inaczej, ponieważ jej estetyka przypomina wąską i podłużną „kopertę”. Producenci w zależności od modelu oferują natomiast różne standardy. Dla przykładu - paski od Apple Watch 7 są zdecydowanie szersze niż opaski do Xiaomi Mi Band 7.

Co łączy Smartwatche i Smartbandy?

Smartwatche i Smartbandy wyglądają podobnie, oferując mnóstwo użytecznych funkcjonalności tj. funkcja trackingu, czy też wyświetlanie powiadomień w dobrej jakości. Są również odporne na wodę - żeby można było je użytkować w każdych warunkach pogodowych. Warto jednak zastanowić się nad różnicami pomiędzy smartwatchami a smartbandami. Przedstawiamy je w kolejnym akapicie!

Różnice między Smartwatchami a Smartbandami

Smartband jest przeznaczony przede wszystkim do monitorowania aktywności fizycznej. Smartwatch możemy wykorzystywać również na co dzień - w bardziej komfortowy sposób niż urządzenia typu smartband (ze względu na dotykowy ekran). Przyjrzyjmy się różnicom pomiędzy smartwatchem a smartbandem:

  • ekran - jak wspomnieliśmy przed chwilą - smartwatche posiadają ekran dotykowy, a opaski sportowe w większości przypadków nie są wyposażane w tę funkcję (mają „prosty” ekran, który umożliwia śledzenie mierzonej aktywności. Jego obsługa odbywa się za pomocą standardowych przycisków w formie fizycznej);
  • hardware - smartbandy oferują bardzo niewielką ilość pamięci zewnętrznej (często nawet poniżej 2 GB). Nie można na nich również zazwyczaj obsługiwać większości podstawowych aplikacji. Z tego powodu do codziennego użytkowania lepiej wybrać smartwatche - czyli uproszczone wersje smartfonów;
  • cena - wysokiej jakości smartband kosztuje od 200 do 350 zł. Cena za średniej klasy smartwatch wynosi często ponad 800 zł. Istnieją również znacznie droższe modele smartbandów, które oferują możliwości podobne do inteligentnych zegarków - jest to często dobra inwestycja dla profesjonalnych sportowców;
  • żywotność baterii - jedno ładowanie smartbanda starcza nawet na 2 tygodnie. Dla porównania smartwatche, ze względu na swoje zaawansowanie mogą rozładować się nawet po kilku dniach.
  • funkcja prowadzenia rozmów - 99% smartbandów dostępnych na rynku nie posiada opcji umożliwiających prowadzenie rozmów, a niektóre smartwatche już tak.

Jeśli dokonałeś zakupu inteligentnego zegarka, powinieneś również zainwestować w akcesoria do smartwatchy. Polecamy m.in. stacje dokujące na USB, folie hydrożelowe, zabezpieczające zegarek oraz tzw. szkło hybrydowe.

Dla kogo lepszy będzie Smartwatch, a dla kogo Smartband? - podsumowanie

Smartband będzie lepszy dla osób aktywnych, korzystających z inteligentnych urządzeń na rękę wyłącznie w celu mierzenia rezultatów i analizowania „zachowania” swojego ciała podczas jednostek treningowych, ewentualnie zawodów. Smartwatche są dedykowane do codziennego użytkowania. W niektórych przypadkach mogą okazać się dobrą alternatywą smartfona (np. podczas wizyty na basenie).

Dziękujemy za czas poświęcony na przeczytanie dzisiejszego wpisu i życzymy powodzenia w wyborze inteligentnych zegarków!

FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi

Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce smartwatchy oraz smartbandów.

#1 Smartwatch czy smartband?

Jeśli czynnie uprawiasz sport i szukasz narzędzia do monitorowania reakcji organizmu na trening (np. kontrolowania pulsu czy też liczenia spalonych kalorii) - smartband będzie w Twoim przypadku dobrym rozwiązaniem. Jeśli natomiast zależy Ci na dodatkowym urządzeniu, odwzorowującym funkcje smartfona - wybierz inteligentny zegarek - czyli smartwatch.

#2 Smartwatch a smartband - różnice

Główną różnicą pomiędzy smartwatchem a smartbandem jest użyteczność. Smartwatche mają zazwyczaj dotykowy ekran i znacznie więcej pamięci umożliwiającej korzystanie z wielu aplikacji - tych samych, które zainstalowaliśmy na smartfonie.

Smartbandy są natomiast nieco mniej funkcjonalne - nie oferują często opcji odbierania połączeń. Okazują się jednak znakomite w tym, do czego zostały stworzone, czyli w monitorowaniu treningu, a w tym planowaniu jego trasy i przebytego dystansu.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 41960 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
Szybka wysyłka, polecam
2024-05-19
Wszystko ok
pixel