Darmowa dostawa od 80,00 zł
2016-09-09

Pola - aplikacja do sprawdzania "gospodarczego patriotyzmu"

Pola - aplikacja do sprawdzania "gospodarczego patriotyzmu"Aplikacja, która stwierdzi poziom ?patriotyzmu? firmy produkującej dany produkt? To nie mrzonka, tylko nowy projekt Klubu Jagiellońskiego! Aplikacja Pola, pozwala zeskanować dowolny kod kreskowy produktu i w odpowiedzi wyświetlić informację o tym, jak bardzo dany producent jest związany z Polską. Jak to rozumieć?

Odpowiedź na globalizację

Według twórców aplikacji, Pola jest odpowiedzią na ?masówkę? globalnych koncernów. Jest pomocna przy wyszukiwaniu polskich produktów, a co za tym idzie wspiera polską gospodarkę. W dobie wielkopowierzchniowych sklepów o obco brzmiących nazwach, niesamowitej dostepności produktów zagranicznych oraz łatwości importowania i eksportowania towarów, cieżko znaleźć i ocenić jak bardzo polski jest dany produkt. I tutaj pomocna jest Pola - po zeskanowniu kodu kreskowego, pokaże czy dany producent opiera się na polskim kapitale, czy ma w naszym kraju swoją produkcję, tworzy wykwalifikowane miejsca pracy oraz czy jest lub nie, częścią zagranicznego koncernu.

Algorytm sercem aplikacji

Algorytm powstał w Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Pola ocenia każdego producenta w skali od 0 - 100. Zdobycie maksymalnej ilości punktów jest równoznaczne z najwyższym ?gospodarczym patriotyzmem? danego producenta. Pola przyzna 35 punktów adekwatnie do udziału polskiego kapitału w danym przedsiębiorstwie. 10 punktów firma może zdobyć za to, że jest zarejestrowana w Polsce, a kolejne 30 za to, że produkcja jest prowadzona w kraju. Jeśli producent zatrudnia w naszym kraju ekspertów i specjalistów w obszarze R&D (badania i rozwój) to może otrzymać 15 punktów. Ostatnie 10 punktów dostaną tylko nieliczne firmy - za nie bycie cześcią zagranicznych koncernów. Algorytm i baza danych są uzupełniane na bieżąco, w miarę pojawiania się nowych zapytań o producentów i produkty, zgłaszanych przez użytkowników aplikacji. 

Polacy są ciekawi

Od momentu stworzenia aplikacji na jesieni zeszłego roku, Pola została pobrana ponad 300 tysięcy razy. Pomysłodawcy chwalą się, że użytkownicy zeskanowali za jej pomocą ponad 3.7 miliona produktów. Aplikacja jest dostępna zarówno w App Store jak i Google Play. Trzeba przyznać, że liczby imponują. Polacy mają w sobie sporo ciekawości dotyczącej produktów, które można znaleźć w sklepach. Ciekawe tylko, czy otrzymywane informacje wpływają na ich decyzje, a jeśli tak to czy na korzyść bardziej polskich produktów?

Plany na rozwój

Pola ma sporo roboty. Z racji ogromnego zainteresowania aplikacją, jej twórcy mają pełne ręce roboty. W bazie zweryfikowanych firm znajduje się aktualnie ok. 1800 przedsiębiorstw. W kolejce natomiast czeka ok. 11 tys kolejnych. Nie lepiej wygląda kwestia pojedyńczych produktów - te z kodem zagranicznym EAN muszą być weryfikowane osobno. Oczekujących na taką ręczną weryfikację jest w tej chwili około 420 tysięcy produktów zeskanowanych przez użytkowników aplikacji.
W swoich planach Pola ma również weryfikację lokali. Dzięki temu, użytkownicy będą mogli sprawdzić przykładowo, która z kawiarni jest bardziej polska i na tej podstawie wybrać miejsce picia kawy. To ciekawa możliwość, choć ciężko stwierdzić, czy ludzie będą zmieniali swoje kawowe przyzwyczajenia i stawiali większą ?polskość? lokalu ponad jakością obsługi i serwowanych produktów.

Więcej o Poli możecie przeczytać na stronie aplikacji, a także pobrać ją z Google Play i App Store.
Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 44009 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-22
Sklep na medal!
2024-07-22
Bardzo OK! :) Dzięki!
pixel