Jaki powerbank kupić?
2019-05-24
Urządzenia mobile, takie jak smartfony, tablety, smartwatche czy notebooki to nieodłączny element naszej codzienności. Wiele osób wręcz nie wyobraża sobie możliwości normalnego funkcjonowania bez dostępu do tego typu sprzętu, dlatego poszukuje urządzeń z pojemną baterią i funkcją jej szybkiego ładowania.
Niestety pomimo dynamicznego rozwoju technologicznego współczesne baterie Li-Ion wciąż mają zbyt małą pojemność względem naszych oczekiwań i stale rosnących potrzeb, i przy intensywnym użytkowaniu urządzenia mobilnego, takiego jak smartfon, bardzo szybko się rozładowują. Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z ładowarki, by podładować wyczerpującą się baterię, współcześnie jedyną rozsądną alternatywą pozostaje powerbank, czyli przenośny bank energii.
Co to jest powerbank?
To przenośne urządzenie przeznaczone do ładowania baterii w różnych rodzajach urządzeń mobilnych, przy wykorzystaniu uniwersalnego portu USB. W sprzedaży znajdziemy powerbanki o zróżnicowanej konstrukcji, pojemnościach i oferowanych funkcjach. Najpopularniejsze modele urządzeń tego typu to powerbanki wyposażone w ogniwa litowo-jonowe, choć na rynku znaleźć można również droższe urządzenia z ogniwami litowo-polimerowymi. Przenośne banki energii w tej wersji są znacznie cieńsze, a przez to bardziej wygodne w codziennym użytkowaniu. Oczywiście większa wygoda wiąże się w tym przypadku z odpowiednio wyższą ceną.
Typowy powerbank, prócz wspomnianych ogniw litowo-jonowych (ewentualnie litowo-polimerowych), wyposażony jest również w mniej lub bardziej zaawansowane układy elektroniczne i sterujące nimi oprogramowanie. Oprogramowanie zabezpiecza przed przeładowaniem baterii, gwarantując bezpieczne i szybkie ładowanie urządzenia. Powerbank standardowo wyposażony jest również w wejście USB lub wejście micro USB, przez które możemy ładować samo urządzenie, a następnie wybrany rodzaj sprzętu mobilnego, takiego jak smartfon czy tablet. Większość urządzeń tego typu standardowo wyposażona jest w diodę informującą o poziomie naładowania baterii (zielony naładowana, czerwony nienaładowana lub naładowana jedynie częściowo). W droższych modelach powerbanków na niewielkim wyświetlaczu pokazuje się informacja o procentowym poziomie naładowania baterii.
Przenośny bank energii to urządzenie niezwykle użyteczne, zwłaszcza dla osób planujących dłuższy wakacyjny urlop, dla miłośników wypadów rowerowych za miasto, biwaków na świeżym powietrzu w oddaleniu od cywilizacji, trekkingu czy wspinaczki górskiej. Powerbank 15000 mAh lub większy, pozwala zabrać ze sobą energię niezbędną do naładowania smartfona lub innego urządzenia wyposażonego w baterię litowo-jonową i przystosowany do jej ładowania port USB/micro USB. Tego typu sprzęt, podobnie jak inne akcesoria do telefonów, cieszy się dużą popularnością zwłaszcza wśród młodych osób, którym zależy na pozostaniu w stałym kontakcie ze światem, w każdym miejscu i czasie.
Jak ładować powerbank?
Działanie urządzenia jest bardzo proste. Powerbank wystarczy podłączyć do standardowej ładowarki od telefonu lub bezpośrednio do komputera przez port USB i poczekać, aż się naładuje. Następnie możemy używać go do ładowania smartfona czy nawet notebooka. W zależności od pojemności wewnętrznej baterii powerbank może pozwolić na jednokrotne lub wielokrotne naładowanie baterii w wybranym modelu urządzenia mobilnego.
Maksymalna pojemność tanich powerbanków zwykle wystarcza zaledwie do jednokrotnego naładowania baterii w nowym modelu smartfona i to nie zawsze do pełna. Sprzęt z wyższej półki cenowej ma znacznie większą pojemność, przez co umożliwia ładowanie baterii w wielu urządzeniach mobilnych różnych typów równocześnie. Jeśli zatem planujesz zakup tego typu sprzętu, warto rozejrzeć się za urządzeniami o wyższej pojemności, które zagwarantują większą niezależność od stałych dostaw prądu i ładowarki.
Warto przy tym pamiętać, że dobry powerbank to sprzęt charakteryzujący się nie tylko dużą pojemnością wewnętrznej baterii, ale także sprzęt wyposażony w zaawansowany układ elektroniczny pozwalający na jego bezpieczne i szybkie naładowanie, a także na szybkie ładowanie baterii w podłączonych do niego urządzeniach mobilnych. Kupując powerbank 20000 mAh lub większy, warto sprawdzić, w jaki interfejs jest on wyposażony. Profesjonalne modele standardowo wyposażone są w co najmniej dwa wejścia USB pozwalające na ładowanie baterii prądem elektrycznym o wysokiej wartości natężenia. Im wyższe natężenie prądu elektrycznego, tym szybsze ładowanie baterii. Współczesnym standardem są urządzenie ładujące prądem o nominalnym natężeniu 2.0A i wyższym.
Warto również pamiętać, by po rozładowaniu powerbanka możliwe szybko naładować go ponownie, najlepiej do pełna. Podobnie jak bateria w telefonie, rozładowana bateria znajdująca się we wnętrzu powerbanka szybciej się zużywa, gdy jest w pełni rozładowana. Jeśli zatem przez dłuższy czas nie korzystasz z tego typu urządzenia, pamiętaj przynajmniej o jego regularnym ładowaniu. W ten sposób wydłużysz żywotność sprzętu, a przy okazji zawsze będziesz mógł z niego skorzystać.
Czym kierować się przy wyborze powerbanka?
Szukając nowego sprzętu, pod uwagę należy wziąć nie tylko cenę czy wygląd urządzenia (oczywiście jakość wykonania i cena może sugerować, że mamy do czynienia ze sprzętem lepszym lub nieco gorszym), ale także jego pojemność, maksymalne natężenie wartości prądu ładowania baterii oraz obecność dodatkowych funkcji, które mogą wpływać na wygodę czy bezpieczeństwo użytkowania powerbanka. O czym należy zatem pamiętać?
Choć pojemność mobilnego banku energii nie jest sprawą najważniejszą, to jednak należy szukać urządzenia zdolnego do zmagazynowania takiej ilości energii, jakiej potrzebuje używany przez nas sprzęt mobilny. Należy przy tym zaznaczyć, że wartość maksymalnej pojemności przypisanej do konkretnego modelu urządzenia jest zwykle lekko zawyżona. Kupując powerbank 50000 mAh, powinniśmy pamiętać, że jego maksymalna pojemność, czyli ilość energii, z jakiej będziemy mogli skorzystać, będzie mniejsza od kilku do kilkudziesięciu procent (powerbank, podobnie jak bateria w telefonie, został zabezpieczony przed całkowitym rozładowaniem baterii i wyłącza się automatycznie, gdy jej poziom naładowania spadnie poniżej przewidzianej przez producenta granicy bezpieczeństwa). Poza tym, wraz z upływającym czasem, nawet najlepszy powerbank samoczynnie, stopniowo się rozładowuje. Starajmy się zatem kupić urządzenie o pojemności około dwudziestu procent większej niż nasze aktualne potrzeby.
Gdy już wiesz, jaka pojemność urządzenia Cię interesuje, szukaj sprzętu oferującego dużą szybkość ładowania baterii. Współczesnym standardem są powerbanki z wyjściem USB, z oznaczeniem 2.0A lub wyższym. Im większe natężenie prądu ładowania, tym szybciej naładujesz samego powerbanka i podpięte do niego urządzenie mobilne, takie jak smartfon, tablet czy kamera sportowa. Zwróć również uwagę na sposób sygnalizowania poziomu naładowania baterii. Niska cena urządzenia zwykle wiąże się z brakiem wyświetlacza, który dostarcza dokładnej informacji o procentowym poziomie naładowania powerbanka (zamiast wyświetlacza są diody). Choć opinie o tego typu urządzeniach są różne (dla części użytkowników nie ma to większego znaczenia), to jednak w przypadku urządzeń o większej pojemności brak wyświetlacza może być dość kłopotliwy.
Szukając tego typu sprzętu, warto zapoznać się również z dodatkowymi funkcjami, w jakie nowoczesne powerbanki mogą być wyposażone. Możesz sprawdzić, czy powerbank został wyposażony w funkcję latarki (niezwykle przydatna funkcja dla osób wybierających się na biwak, w góry lub do lasu), w brelok pozwalający przytroczyć go do spodni lub plecaka (mniejsze ryzyko, że zgubi się podczas podróży), we wbudowany przewód, co pozwala zapomnieć o konieczności spakowania kabla USB do plecaka, gdy wybierasz się w podróż. Niektóre modele powerbanków wyposażone są również w ładowarkę solarną, dzięki czemu można ładować je bez konieczności podłączania do zewnętrznego źródła energii – wystarczy energia słońca.
Powerbanki do 100 zł
Jeśli szukasz nowoczesnego, trwałego i wydajnego w działaniu urządzenia o wysokiej pojemności w cenie do stu złotych, przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie trzech urządzeń wartych większej uwagi. Są nimi:
- powerbank Baseus Power Bank Mini CU 10000mAh – oryginalny powerbank znanej marki Baseus, wyposażony w dwa porty USB i układ szybkiego ładowania baterii w urządzeniach mobilnych, przede wszystkim w smartfonach i tabletach. Urządzenie charakteryzuje się atrakcyjnym stosunkiem ceny do jakości wykonania, pojemności i oferowanej wartości prądu ładowania. Jest doskonałym wyborem dla statystycznego użytkownika smartfona, któremu zależy na możliwości szybkiego naładowania baterii, gdy nie ma możliwości skorzystania ze standardowej ładowarki.
- powerbank PURIDEA S3 15000mAh Black – uniwersalne urządzenie o dużej pojemności, zapewniające możliwość przynajmniej dwukrotnego naładowania baterii praktycznie każdego modelu smartfona lub tableta. Powerbank został wyposażony w elektroniczny wyświetlacz, który informuje o poziomie jego naładowania. Charakteryzuje się solidną, wytrzymałą konstrukcją i kompaktowymi wymiarami.
- powerbank PURIDEA S3 15000mAh Blue – niebieska wersja uniwersalnego powerbanka przeznaczonego do ładowania baterii w wielu kategoriach urządzeń mobilnych. Charakteryzuje się wysoką pojemnością maksymalną, funkcją szybkiego ładowania i obecnością elektronicznego wyświetlacza informującego o poziomie naładowania wewnętrznej baterii. Urządzenie idealne dla użytkownika smartfona lub tabletu, który wybiera się na wycieczkę w góry czy na biwak pod chmurką.
Odpowiednio dobrany, dobry powerbank w przystępnej cenie to gwarancja możliwości korzystania z urządzeń mobilnych w miejscach odciętych od świata, w sytuacjach awaryjnych, gdy musimy skontaktować się ze światem zewnętrznym, a bateria naszego smartfona lub tableta znajduje się na wyczerpaniu. To także niezwykle przydatny gadżet dla osób, które nawet na chwilę nie potrafią rozstać się ze swoim smartfonem i dla których odcięcie od kontaktu ze znajomymi może skończyć się prawdziwą traumę.