Darmowa dostawa od 80,00 zł
2016-07-28

Jak robić lepsze zdjęcia aparatem w telefonie?

Mamy w zwyczaju niedoceniać możliwości naszych telefonów. Sprowadzamy jakość ich aparatów do ilości megapixeli. Mając jednak wiedzę na temat ustawień, kompozycji, światła czy dobrych nawyków, i łącząc ją z możliwościami dzisiejszych aparatów w telefonie, będziesz mógł robić lepsze zdjęcia, które zaskoczą Twoich znajomych i pozwolą na ciekawsze uchwycenie momentów Twojego życia.
Chcielibyśmy zaprezentować 10 porad, jak podnieść jakość robionych przez Ciebie fotografii telefonem w prosty sposób.

1.Poznaj ustawienia telefonu.

Ustawienia auto nie są zawsze najlepszym wyborem. Telefony są zrobione tak, aby robić dobre zdjęcia na auto, ale przecież chcemy robić świetne zdjęcia, nie tylko dobre. Dowiedz się więcej o możliwościach Twojego telefonu oraz o jego ustawieniach. Ważne tematy do poznania to focus, nasycenie, balans bieli czy ISO. Im więcej dowiesz się w teorii, tym łatwiej będzie Ci dostosować ustawienia aparatu do Twoich potrzeb. Praktyka powinna przyjść zaraz po teorii - sprawdź na żywo, jaki wpływ mają wszystkien ustawienia aparatu na to, jakie robi zdjęcia.


2. Ustaw wysoką rozdzielczość i jakość zdjęć

Zdjęcia robione z wyższą rozdzielczością, będę po prostu wyglądały lepiej. Szczególnie, jeśli będziesz chciał je później oglądać na komputerze lub dużym telewizorze.
Nie używaj zooma. Staraj się podejść do obiektu, który fotografujesz tak blisko jak to możliwe. Zdjęcia robione bez zooma, mogą zawsze zostać później przycięte, a nie tracisz na jakości.
Pamiętaj, że wybierając wysoką rozdzielczość, zdjęcia zaczną zajmować więcej miejsca na Twoim telefonie. Jeśli możesz - korzystaj z zewnętrznych kart pamięci. Przemyśl zakup kilku, szczególnie jeśli jedziesz na wakacje. Jeśli Twój telefon nie posiada możliwości zapisywania zdjęc na zewnętrznym nośniku danych (np. Iphone) skorzystaj z usług zapisywania plików w chmurze. Sprawdź te najbardziej popularne - Dropbox, Google Drive. Za kilka złotych miesięcznie dostaniesz dużo miejsca na Twoje zdjęcia.

3. Używaj tylnego aparatu

Przedni aparat został stworzony do prowadzenia video konferencji. Można też robić z niego selfie? Do wszystkich innych zdjęć - korzystaj z tylnego aparatu. Ma dużo lepszą specyfikację techniczną i używanie go, zwóci Ci się w postaci lepszych zdjęć. Robienie selfie tylnym aparatem jest trudne, ale wykonalne, a zdjęcia będą dużo lepsze niż te robione przednią kamerką. Istnieją też aplikacje do robienia zdjęć dwoma aparatami jednocześnie. To ciekawa możliwość - można pokazać zarówno fotografowany obiekt jak i autora zdjęcia.

4. Obiektyw to Twój przyjaciel

Nosimy telefony w różnych dziwnych miejscach - w tylnej kieszeni, wrzucone do torby czy plecaka. Obiektyw narażony jest na zabrudzenia, ale także mikro rysy, które później mogą być widoczne na zdjęciach. Noś ze sobą szmatkę z mikrofibry i przecieraj obiektyw przed robieniem zdjęć - będziesz miał pewność, że nie będzie widać żadnych niechcianych elementów.

5. Podstawki, statywy, kije do selfie - akcesoria!

Możliwości stabilizacyjne Twojego telefonu są - mówiąc delikatnie - mocno podstawowe. Jeśli interesujesz się fotografią krajobrazu, statyw będzie Twoim najlepszym przyjacielem.
Kij do selfie pozwoli Ci łapać lepsze ujęcia, jeśli na przykład lubisz spędzać wakacje sam ze sobą.
Większośc akcesoriów jest mała i przenośna - możesz je mieć ze sobą zawsze i wszędzie, a Twoje zdjęcia będą jeszcze lepsze!

6. Kontroluj światło

Przy zdjęciach robionych na zewnątrz, pamiętaj o złotej godzinie - to dwie godziny w ciągu dnia, w czasie trwania wschodu i zachodu. Światło jest wtedy ciepłe i stonowane, pozwoli wydobyć ładne kolory detale z Twoich zdjęć.
W wiekszości sytuacji, korzystaj ze światła naturalnego. Jesli robisz zdjęcia wewnątrz - rób je blisko okien czy drzwi. Bądź też zawsze świadom, skąd pada światło, abyś uniknął na przykład sytuacji, w której słońce świeci Ci prosto w obiektyw - efekty będą nieciekawe.
Jeśli chcesz nadać dramatyzmu swojej kompozycji, ustaw jedno źródło światła w ciemnym pokoju. Obiekt, który fotografujesz będzie rzucał cienie w różnych kierunkach, co może dać bardzo ciekawy efekt.
Nie używaj flasha. Sprawia, że ludzie wyglądają blado, a zdjęcia tracą kolory. Jeśli już musisz - korzystać z tych zewnętrznych, dają więcej możliwości i lepsze efekty.


7. Poznaj zasady kompozycji

Fotografia ma swoją całkiem długą historię. Są pewne teoretyczne zasady, które sprawiają, że jedno zdjęcie jest lepsze od drugiego: złoty podział, linie kadru, skala czy kadrowanie. Zapoznaj się z nimi i korzystaj. Ale pamiętaj, żeby być kreatywnym. Znając zasady, łatwiej będzie Ci je łamać i robić zdjęcia, które są ciekawe. Wchodź na krzesła, używaj odbić i luster, patrz na świat pod innym kątem.

8. Gotowe ustawienia

Większość telefonów, ma gotowe zestawy ustawień, jak np. panorama, burst czy HDR. Spróbuj je i zobacz, czy mogą Ci się przydać. Warto wiedzieć, jakie masz możliwości w telefonie, aby móc dostosować je do Twoich potrzeb fotograficznych. Aha, prośba: nie rób panoramy z poruszającymi się obiektami.


9. Aplikacje zewnętrzne

Jest ich mnóstwo. Moga być pomocne, jeśli oprogramowanie telefonu nie pozwal Ci zrobić wszystkiego, czego potrzebujesz. Apliakacje często mają wiecej możliwości, szczególnie te płatne. Pamiętaj jednak, że nie są w stanie nadrobić niskich parametrów technicznych Twojego telefonu. Kilka godnych uwagi: Camera+, Pro Capture, Shutter Cam.

10. Edytuj zdjęcia

Rób dużo zdjęć, nie chcesz przecież niczego stracić. Co więcej, lepiej zrobić za dużo zdjęć, niż później żałować, że czegoś nie udało Ci się uchwycić - może w tym pomóc ustawienie burst shot.
Wskazówka: nie edytuj zdjęć na telefonie. Rób to na komputerze, korzystając z płatnego lub darmowego oprogramowania - idealnie: Photoshop. Z darmowych, dobrze znać Canva albo Gimp - opanowanie ich na podstawowym poziomie pozwoli zdecydowanie polepszyć jakość robionych przez Ciebie zdjęć.
Pamiętaj, żeby nie przesadzać. Baw się jasnością, kontrastem i kadrowaniem - to bezpieczne ustawienia.
Jeśli naprawdę potrzebujesz polepszyć zdjęcie na telefonie, korzystaj z filtrów Instagrama. Są łatwe w obsłudze, uniwersalne i lepsze niż większość aplikacji dostępnych na telefony. W 99% będą odpowiedzią na Twoje potrzeby.

Podsumowanie

Robienie zdjęć telefonem może wydawać się proste - z pewnością jest prostsze niż kiedykolwiek było. Internet jest pełen amatorskich zdjęć - miliony nowych są dodawane codziennie. Jeśli chcesz,  aby Twoje zdjęcia wybiły się na tle pozostałych, albo potrzebujesz fajnej pamiątki z wakacji, którą bez wstydu będziesz mógł pokazać rodzinie i znajomym - zapamiętaj opisane przez nas zasady. Ale pamiętaj - to Twoja kreatywność jest ważniejsza od znajomości zasad.

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 49950 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2025-01-17
Bardzo szybko i sprawnie
2025-01-17
Ok
pixel