Darmowa dostawa od 80,00 zł

Jak powstaje szkło hartowane i jakie ma zastosowanie?

2022-08-31
Jak powstaje szkło hartowane i jakie ma zastosowanie?

Szkło hartowane ma wiele zastosowań - zaczynając od branży budowlanej, przez motoryzacyjną, aż po GSM. Produkt ten cenią przede wszystkim użytkownicy smartfonów i tabletów, jednak reprezentanci innych dziedzin również nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania bez materiału, jakim jest szkło hartowane. O tym, jak powstaje, i w jaki sposób można je wykorzystać, opowiemy w dzisiejszym wpisie. Przedstawimy również, czym właściwie jest szkło hartowane. Miłej lektury!

Czym jest szkło hartowane?

Szkło hartowane jest konkretnym gatunkiem szkła poddanym obróbce cieplnej. Wyróżnia się bardzo wysoką wytrzymałością, będąc dodatkowo materiałem odpornym na uszkodzenia mechaniczne (np. zginanie).

To bardzo często wykorzystywane tworzywo do zabezpieczenia wyświetlaczy urządzeń mobilnych tj. smartfony, smartwatche i smartbandy. Jak się okazuje - nie tylko, ponieważ zastosowanie szkła hartowanego ma również miejsce w przypadku materiałów budowlanych.

Aby dowiedzieć się więcej w tej tematyce, koniecznie przeczytaj kolejny akapit, w którym opisujemy, jak wygląda produkcja szkła hartowanego!

Jak wygląda produkcja szkła hartowanego?

Szkło jest poddawane procesowi hartowania na jeden z dwóch sposobów - pionowo lub poziomo.

Hartowanie pionowo

Pierwszy sposób polega na wprowadzeniu szyby do pieca w pionie. W tym przypadku obręcze mogą jednak ulec odkształceniu, tak więc szkło należy wówczas umieścić w tzw. ramie.

Hartowanie poziomo

Proces hartowania poziomego jest nieco bardziej bezpieczny, ponieważ szybę wprowadza się na rolkach, które nie zostawiają śladów. To właśnie z powodu wysokiego stopnia awaryjności samozaciskowych zaczepów używanych do hartowania pionowego piece do obróbki pionowej są regularnie wycofywane z użytku.

Jakie zastosowanie ma szkło hartowane?

Szkło hartowane można wykorzystać do m.in.:

  • konstrukcji szklanych,
  • drzwi,
  • mebli,
  • podłóg,
  • paneli,
  • półek,
  • blatów,
  • kabin prysznicowych,
  • balustrad szklanych.

Co ciekawe - boczne i tylne szyby samochodów są również w wielu przypadkach zrobione ze szkła hartowanego.

Szkło hartowane jako zabezpieczenie Twojego smartfona

Najpopularniejsze akcesoria do telefonów? Cenione przez konsumentów są powerbanki, estetyczne obudowy, ale także szkło hartowane pełniące funkcję ochronną - dzięki temu szansa na to, że ekran Twojego telefonu pęknie na skutek upadku, jest praktycznie zerowa, czego dowodzą różne testy na YouTube.

Jak powstaje szkło hartowane i jakie ma zastosowanie? - podsumowanie

Szkło hartowane to najprościej mówiąc szkło, które zostało poddane obróbce cieplnej, czyli hartowaniu poziomemu lub pionowemu. Można je wykorzystać zarówno w budownictwie, w motoryzacji, jak i w branży GSM - do zabezpieczenia ekranów smartfonów, smartwatchy, smartbandów czy też tabletów przed porysowaniem lub rozbiciem.

Jeśli interesują Cię akcesoria GSM - koniecznie zapoznaj się z ofertą sklepu internetowego xgsm.pl. Polecamy również szkło hartowane do iPhone 13 Pro Max lub innych smartfonów typu Samsung, Oppo, Huawei oraz Xiaomi.

FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi

Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce szkła hartowanego.

#1 Ile kosztuje szkło hartowane na telefon?

Cena za szkło hartowane na telefon wynosi mniej więcej 20-30 zł. Finalny koszt zależy również, od tego, na co dokładnie je potrzebujemy. Otóż szkło hartowane może być na aparat (np. do iPhone 13), na tył telefonu lub na ekran. Za szkło na aparat zapłacimy ok. 15 zł, natomiast ochrona ekranu i tyłu iPhone kosztuje łącznie 30-40 zł.

#2 Jakie jest najczęstsze zastosowanie szkła hartowanego?

Szkło hartowane najczęściej stosuje się do zabezpieczenia ekranów urządzeń elektronicznych przed pęknięciem. Jest także wykorzystywane do produkcji bocznych szyb samochodowych. Warto również wspomnieć, iż specjaliści używają szkła hartowanego do konstrukcji szklanych, drzwi, półek, blatów oraz podłóg.

#3 Gdzie kupić szkło hartowane?

Szkło hartowane można kupić na większość stoisk GSM w każdej galerii handlowej. Rekomendujemy jednak skorzystać z ofert renomowanych sklepów internetowych zajmujących się dystrybucją akcesoriów do telefonów.

#4 Czy warto kupić szkło hartowane na telefon?

Ekran Twojego telefonu może rozbić się po kilku pierwszych upadkach z wysokości powyżej 2 metrów. Aby temu zapobiec, warto zainwestować w szkło hartowane - jego cena wynosi zazwyczaj maksymalnie 20-30 zł. Akcesorium na aparat i tył szklanej obudowy jest jednak często nieco tańsze od szkła na ekran.

#5 Co to jest hartowane szkło?

Hartowane szkło to gatunek szkła, który został poddany obróbce cieplnej.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 41961 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
Super
2024-05-19
Szybka dostawa. Zgodnie z opisem.
pixel