Darmowa dostawa od 80,00 zł
2016-09-16

Jak drogie jest ładowanie telefonu?

To właściwie bardzo prosta informacja, a jakoś nigdy się pewnie nad tym nie zastanawialiście - jak dużo kosztuje ładowanie telefonu? Porównując koszty energii do cen telefonów, czy za ?benzynę? płacimy dużo, czy mało? Przeczytacie poniżej!

WARUNKI ZEWNĘTRZNE

Za punkt wyjścia przyjęliśmy telefon o pojemności baterii 2700 mAh - przykładowo Nexus 5X. Chcemy naładować go od 0 do 100% i założyliśmy, że takie ładowanie odbywa się codziennie, a telefon podłączony jest przez 8h dziennie (zazwyczaj ładujemy telefon przez noc).  Żeby wynik był jeszcze dokładniejszy, zmierzyliśmy również ile energii zużywa ładowarka, którą zostawiacie podłączoną do gniazdka na pozostałe 16 godzin? Przyznacie, że jestesmy bardzo dokładni w swoich badaniach?
Podłączyliśmy do naszego miernika ładowarkę i zmierzyliśmy kilkukrotnie ten sam schemat - 8h ładowania, a potem 16h z samą podłączoną ładowarką. Wyniki oczywiście zostały uśrednione i tak oto:
  • ładowanie telefonu od 0 do 100% przez 8h, to zużycie energii na poziomie 17 Wh dziennie.
  • ładowanie ?potwietrza?, czyli 16h włączonej ładowarki to zużycie na poziomie 3.5 Wh dziennie.REALNY KOSZT

Czy to dużo, czy mało? Ciężko to ocenić, dopóki nie zestawi się tego z kosztem energii? Przy założeniu rocznym, oraz przyjęciu, że na terenie Warszawy, energia w Innology kosztuje 0.53 zł / kWh, wychodzą nam następujące wyniki:
  • roczne ładowanie telefonu to koszt: 3.90 zł rocznie
  • roczny koszt pozostawionej w gniazdku ładowarki to: 0.70 zł rocznie
Tak więc możemy powiedzieć, że koszt eksploatacji telefonu na przestrzeni roku to raptem 4.6 zł. Czyli tyle, ile mniej więcej kosztuje przejechanie 10 km samochodem albo 3 bilety autobusowe?Przyznacie, że to mocno zaskakujące?

A POWERBANK?

Jeśli więc zastanawialiście się, czy dodatkowy power bank, aby dłużej utrzymać telefon przy życiu (w trakcie poszukiwania Pokemonów oczywiście) będzie ekonomiczny czy nie, to pragniemy rozwiać Wasze wątpliwości. Koszt codziennego ładowania takiego urządzenia o pojemności np. 10 000 mAh wyniesie rocznie około 20 zł?

zdjęcia: selular.id,  blog.opower.com
Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 42267 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-29
Szybko I zgodnie z opisem.
2024-05-29
Wszystko ok
pixel