Darmowa dostawa od 80,00 zł
2016-09-07

Bezpłatny roaming już niedługo!

Bezpłatny roaming już niedługo!

W poniedziałek 5 września 2016, Komisja Europejska opublikowała projekt przepisów wykonawczych do decyzji o zniesieniu opłat roamingowych w Unii Europejskiej. Czekaliśmy na ten moment bardzo długo - temat był poruszany wielokrotnie, od momentu kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej. Czego możemy się spodziwać?
Zniesienie roamingu nastąpi tuż przed przyszłorocznymi wakacji, a dokładnie 15 czerwca 2017 roku. Oznacza to, że na wakacje pojedziemy już bez obaw, że kupiliśmy za mały pakiet danych lub że rozmowy z bliskimi pochłoną sporą część budżetu wakacyjnego.


Bezpłatny roaming - ale z ograniczeniami

Płatny raoming przestanie istnieć - to pewne. Komisja Europejska chce natomiast zabezpieczyć interes telekomów wprowadzając kilka regulacji:
Po pierwsze - z darmowego roamingu będzie można korzystać jedynie przez 90 dni w roku, maksymalnie 30 dni pod rząd. Ma to być rozwiązanie problemu różnic w stawkach krajowych - Polska jest w tej chwili jednym z państw, które mogą pochwalić się najtańszymi abonamentami, Komisja Europejska chce więc zniechęcić potencjalnych nabywców pakietów z kajów Europy Zachodniej
Po drugie, osoby dojeżdżające do pracy w innym kraju Unii Europejskiej nie mogą być uznawane za nadużywające bzpłatnego roamingu. Operatorzy będą mogli wymagać regularnego, codziennego logowania się w sieci macierzystej, aby móc zidentyfikować takie osoby i nie naliczać im 30/90 dniowego okresu.
Po trzecie, przekroczenie 90cio dniowego okresu wolności skutkowałoby możliwością nałożenia przez operatora dodatkowych opłat. Będa mogły one być wyższe, niż hurtowe stawki roamingowe, które są podstawą do rozliczeń między operatorami. Jak na Polskie realia, nie sa to niskie stawki, ale z drugiej strony - dużo korzystniejsze niż dotychczasowe ceny za roaming - 0.04 euro za minutę połączenia, 0.01 euro za SMS i 0.0085 za 1MB w Unii Europejskiej. Ponadto - jak dużo znajdzie się ludzi, którzy będą spędzali poza krajem więcej niż przewidziane w ustawie 3 miesiące?

Podsumowanie

Komisja Europejska zaprosi teraz ekspertów oraz krajowych regulatorów rynków telekomunikacyjnych do dyskusji, aby ostatecznie przyjąć nowe przepisy do 15 grudnia. Zniesienia opłat za roaming możemy spodziewać się do 15 czerwca 2017 roku. Dla wszystkich osób planujących już wakacje w przyszłym roku, to zdecydowanie dobra wiadomość. 
Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 41960 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
Szybko, sprawnie i co najważniejsze - towar zgodny z opisem. Polecam, paczuszkę miałam już na drugi dzień.
2024-05-19
Szybka dostawa. Zgodnie z opisem.
pixel