Darmowa dostawa od 80,00 zł
2016-07-28

7 najlepszych praktyk, aby przedłużyć życie baterii

Ładowanie baterii w telefonie to łatwa sprawa? prawda? Jak się okazuje, można to robić dobrze i lepiej. Przedstawiamy 7 ważnych porad, których stosowanie pomoże Wam w utrzymaniu baterii telefonów przy życiu dłużej!


1.Zapomnij o ?pamięci? baterii

Kilkanaście lat temu, w każdym sklepie z elektroniką sprzedawcy powtarzali jak mantrę - telefon trzeba raz na jakiś czas rozłdować do zera a potem naładować do pełna, aby bateria mogła ?zapamiętać? swoją pojemność. Ale było to w czasach, gdy w urządzeniach mobilnych (i większości innych elektrycznych) używano baterii niklowo-kadmowych. Aktualnie stosowane akumulatory to baterie litowo-jonowe. Ich cechą jest np. brak ?pamięci baterii?. Nie muszą więc one być rozładowywane do zera a właściwie?

 

2. Nie rozładowuj telefonu do końca

Rozładowywanie telefonu do końca nigdy nie jest dobrym pomysłem, ponieważ naładowanie baterii od zera do 100% to dla niej duże obciążenie. Eksperci z Battery University twierdzą, że najlepiej nie pozwalać baterii zejść poniżej 25%.

Najgorszy zabieg z możliwych? Rozładować baterię do 0 a potem jednym ciągiem przywrócić jej życie do pełna. Po kilkuset takich cyklach, bateria widoczne straci na pojemności i będzie wymagała wymiany szybciej, niż planowaliśmy.

 

3. Nie ładuj telefonu do pełna

Wspomniani już eksperci z Uniwersytetu Baterii po wielu badaniach doszli do wniosku, że najlepszym nawykiem jest utrzymanie naładowania baterii między 20 a 80%.
Nie pozwalaj więc baterii ładować się, gdy osiągneła już upragnione 100%. Odłącz ją i zastanów sie, czy na pewno musisz zostawiać podłączony telefon na całą noc. Może wystarczy ładowanie wieczorem i z rana?

Być może będziesz musiał dopasować swoje nawyki korzystania z telefonu do tego, ale na dłuższą metę jest to działanie, które zaowocuje dłuższym życiem telefonu - szczególnie w wypadku telefonów Apple, w których wymiana baterii to koszt kilkuset złotych?

 

4. Nie przegrzewaj telefonu

Telefony są produkowane do korzystania w temperaturach pokojowych. Sami pewnie wiecie, że w zimie nasze urządzenia potrafią rozładowac się w zastraszająco szybkim tempie.

Jednak od zimna dla baterii dużo gorsza jest wysoka temperatura. Nigdy nie zostawiaj telefonu - albo jakiegokolwiek innego urządzenia w miejscach, gdzie temperatura może przekroczyć 35 stopni. Dłuższe przebywanie telefonu w takich warunkach może nieodwracalnie uszkodzić baterię, a tego przecież nie chcemy?

 

5. Aktualizuj oprogramowanie

Z pozoru oprogramowanie telefonu nie ma nic wspólnego z długością życia baterii. A jednak. Producenci telefonów i oprogramowania - Apple, BlackBerry i Google zalecają instalowanie najbardziej aktualnego oprogramowania dostępnego na nasze urządzenie. Takie aktualizacje często zawierają w sobie zaawansowane techniki oszczędzania baterii, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się ulubionym sprzętem jeszcze dłużej.

 

6. Jeśli chcesz przechowywać telefon, zrób to gdy jest trochę naładowany

Idealnie - naładuj telefon do 50% a nastepnie go wyłącz, jeśli zamierzasz go przechowywać. To zdecydowanie lepsza metoda, niż przechowywanie telefonu z zupełnie rozładowaną baterią. Ciekawostka: Apple twierdzi, że jeśli rozładujesz ich telefon zupełnie i zostawisz bez ładowania na długi czas, bateria może przejść w stan ?głębokiego stanu rozładowania? i telefon nie będzie się już nigdy dał naładować?

 

7. Korzystaj z dobrych praktyk

Zamykanie działających aplikacji w tle raczej już nie pomoże, ale jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać:
  • używaj WiFi zamiast sieci komórkowej do pobierania danych kiedy tylko możesz
  • Przyciemniaj wyświetlacz telefonu
  • wyłącz wibracje i dźwięki klawiatury
  • unikaj animowanych albo ?żywych? tapet
  • ustaw ekran tak, aby sam się blokował lub przyciemniał po kilkunastu sekundach
  • wyłącz WiFi i Bluetooth, jeśli ich nie używasz.
 
Oczywiście błędy, które opisujemy popełniane od czasu do czasu nie zabiją pojemności Twojej baterii w przeciągu miesiaca? Ale zdecydowanie lepiej jest mieć na uwadze powyższe porady.

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 43725 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-13
Szybka sprawna obsługa i wysyłka
2024-07-12
Przesyłka dotarła zgodnie z zamówieniem i ustaleniami. Polecam
pixel