7 kroków do bezpiecznego telefonu
2016-08-01
Nasze telefony stały się bardziej wartościowe od naszych portfeli, kluczy do domu a czasem nawet naszych komputerów. Trzymamy na nich wszystkie ważne wiadomości, dostępy do kont, zdjęcia z wakacji i wiele ważnych dokumentów i plików. Ochrona telefonu to ważna sprawa - nikt nie chce przecież stracić ani swojego urządzenia, ani swoich danych. Czasami 4ro (albo 6cio) cyfrowy kod do telefonu to zbyt mało.
Poniżej prezentujemy 7 waznych punktów, dzięki którym zabezpieczycie swój telefon i dane przed dostaniem się w niepożądane ręce. Wiemy, jak ważne są zdjęcia z wakacji i wiadomości, które wysyłacie do teściowej.
Jeśli chcecie chronić się przed atakami szpiegów lub innych jednostek wywiadowczych - sugerujemy przesiadkę na BlackPhone. Ten artykuł ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa telefonów zwykłych zjadaczy chleba, korzystajacych ze smartfonów popularnych firm.
1. Oprogramowanie
Zawsze najnowsze. Wiemy, że z powodu producentów urządzeń oraz operatorów, najnowsze oprogramowanie trafia do Was często z dużym opóźnieniem (jeśli w ogóle), ale to nie zmienia faktu - powinniście je uaktualniać jak tylko pojawia się taka możliwość. Poza poprawkami w wygądzie i funkcjonowaniu, bardzo często uaktualnienia zawierają patche i poprawy bezpieczeństwa. Na urządzeniach z iOS i Windows Phone sytuacja jest dużo prostsza - system sam poinformuje o nowym oprogramowaniu. Zalecamy również włączenie w telefonie ustawienia auto-aktualizacji. Wtedy system podpowie nam, gdy pojawi się nowsza wersja oprogramowania i sam proponuje jej natychmiastową instalację.
2. Zablokuj Ekran
To prawdopodobnie najbardziej podstawowa z możliwych opcji zabezpieczenia telefonu. Jeśli Twój smartfon ma wbudowany czytnik linii papilarnych - skorzystaj z niego, to prawdopodobnie najbezpieczniesza forma z tutaj opisywanych. Rozpoznanie twarzy - w zależności do modelu (google informuje, jak wysoka jest efektywność tej metody w poszczególnych modelach) to dobre rozwiązanie, ale trzeba brać poprawkę na to, że nie jest to bardzo dokładny i skuteczny system -często ma nawet problemu z rozpoznaniem twarzy właściciela?
Pamiętajcie również o wyłączeniu widoczności hasła przy wpisywaniu. Dodatkowa rada: Jeśli chcecie być jeszcze lepiej zabezpieczeni, zmieniajcie hasło przynajmniej raz w miesiącu. To na wypadek tego, gdyby ktoś zobaczył jaki wpisujecie kod w miejsach publicznych albo komunikacji miejskiej.
3. Antywirus na telefon
Jednym z najczęstszych powodów utraty cennych zdjęć Twojego psa przechowywanych na telefonie, są virusy. Chociaż ich domena to raczej komputery stacjonarne, zdarzają się również takie, które wyłudzają dane ze smartfonów - lepiej być zabezpieczonym. Dzięki bardzo restrykcyjnej polityce Apple, problem dotyka raczej telefony z Androidem - otwarta formuła kodu oprogramowania od Google sprzyja powstawaniu tworzeniu wirusów.
Rozważ instalację oprogramowania antywirusowego, np. McAfee, AVG albo Lookout. Najlepiej zrób to przechodząc przez oficjalną stronę producenta - unikniesz instalowania aplikacji, które udają antywirusy aby zdobyć Twoje dane.
4. Nie rób jailbreak?a ani roota
Pamiętaj - aplikacje, które przechodzą przez oficjalny appstore (niezależnie od platformy) są sprawdzane pod kątem niedozwolonych polityk i zachowań. Jesli coś jest w applestore - mała jest szansa, że będzie szkodliwe dla Twojego telefonu. Jeśli decydujesz się na ?odblokowanie? Twojego telefonu (tak, znamy korzyści takiego rozwiązania) musisz brać pod uwagę niebezpieczeństwa z tym związane. Nie radzimy takich rozwiązań, szczególnie osobom, które nie znają się na tym - instalacja aplikacji nie z oficjalnego appstore może być niebezpieczna i zawierać złośliwe oprogramowanie.
5. Szyfrowanie danych
Druga warstwa bezpieczeństwa. Jeżeli ktoś w jakikolwiek sposób dostanie się na Twój telefon, nie bedzie miał dostępu do Twoich danych. Dzięki aplikacjom szyfrującym dane, dostęp do nich będzie wymagał podania dodatkowego hasła. Niektórzy producenci telefonów proponują również swoje, wbudowane narzędzia do szyfrowania. Można je zabezpieczyć np. przy wykorzystuaniu czytnika linii papilarnych.
6. Włącz lokalizacje
Ta rady tyczy się bardziej sytuacji kiedy już stracimy telefon - zostanie nam skradziony, lub zostawimy go w jakimś miejscu. Dobrze jest pamiętać, aby nasze urządzenie miało włączoną możliwość lokalizacji - dzięki temu będziemy mogli w łatwy sposób sprawdzić na mapie, gdzie aktualnie znajduje się nasza zguba. Producenci telefonów udostępniają własne narzędzia, do lokalizacji - zapoznaj się z tymi, które są do Twojego telefonu. Jeśli Twój producent nie ma takiej możliwości - pozostają aplikacje dedykowane - np. Prey. Jest darmowa do trzech urządzeń, więc pamietaj aby zabezpieczyć również telefon i tablet żony?
7. SIM lock
Zwany również SIM PINem, albo SIM Security. To ochrona w postaci prośby o wpisanie pinu do karty sim za każdym razem, gdy próbujesz wykonać połączenie, wysłać wiadomość lub dostać się do internetu. O ile może wydawać się to dosyć karkołomne, o tyle przydaje się w sytuacjach w których nie czujemy się bezpiecznie - może np. za granicą skutecznie zatrzymać gigantyczny rachunek, który ktoś mógłby nam nabić.
Bezpieczeństwo telefonu w dzisiejszych czasach stało się bardzo waznym aspektem. Lepiej być przygotowanym na każdą ewentualność, niż płakać po utraconych danych. Stosowanie zaproponowanych przez nas rozwiązań powinno być dla Ciebie naturalnym odruchem, szczególnie jeśli trzymasz na telefonie cennie dla siebie informacje.
Pokaż więcej wpisów z
Sierpień 2016