Darmowa dostawa od 80,00 zł
2016-08-29

Jak wyczyścić port Lightning i Micro-usb w Twoim telefonie?

Jeśli będziesz korzystał z telefonu wystarczająco długo, jedno jest pewne - kurz zacznie zbierać się we wszystkich możliwych otworach, a jeśli masz jeszcze takie elementy jak obudowa, które możesz od niego odczepić - tam również będzie próbował się dostać. O ile ciężko się przed tym bronić, musisz pamiętać aby raz na jakiś czas oczyścić przynajmniej porty ładowania - czy to micro-usb, lightning czy pojawiające się dopiero USB typu C.
Kurz w porcie to z pozoru tylko niegroźna i mało ważna sprawa. Po pierwsze, kurz może powodać przegrzanie się telefonu co jak wiadomo może być dla niego niebezpieczne. Ponadto, może np. przeszkadzać w ładowaniu - jeśli zbierze się go wystarczająco dużo, telefon może nie ładować się mimo podłączenia go do ładowania - kurz i inne drobinki będą dystansowały końcówkę kabla od telefonu.

Na własne ryzyko

Czyszczenie portów, jeśli wykonywane w niewłaściwy sposób lub zbyt agresywnie, może stanowić zagrożenie dla działania telefonu. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, zgłoś się do serwisu lub punktu sprzedaży telefonów.Czyszczenie portu Lightning

Jeśli jesteś posiadaczem iPhona ze złączem Lightning, ten akapit jest dla Ciebie. Pierwsze co powinieneś zrobić, to zapoznać się z aktualną ?zawartością? Twojego portu. W tym celu użyj latarki - klasyczne, lub tej w drugim telefonie. Gdy będziesz już wiedział, że coś zdecydowanie znajduje się w środku, będziesz mógł przystąpić do właściwej części czyszczenia portów.
W wielu punktach pracownicy polecają czyszczenie portów wykałaczkami lub spinaczami. Profesjonalna obsługa w sklepie Apple podrzuciła świetny pomysł, aby wykorzystać metalowy szpikulec służący do wyjmowania slotu na kartę SIM. Ma on tę przewagę na wykałaczkami, że jest wykonany z ciekłego metalu, dzięki czemu jest bardzo wytrzymały. Wykorzystaj go, żeby pozbyć się kurzu i drobnych elementów zalegajacych w Twoim porcie. Badź delikatny i od czasu do czasu sprawdzaj latarką, czy aby na pewno już wszystko udało Ci się wydobyć.
Po zakończonej akcji ratunkowej, podłącz telefon. Jeśli poczujesz, że ładowarka zupełnie inaczej wchodzi teraz do portu, i trzyma się w nim mocniej i pewniej, to znaczy, że wyciągnąleś sporo zalegających cząsteczek i telefon jest już czysty!

Czyszczenie portu micro-usb

Z portem znajdującym się w większości telefonów z Androidem jest o tyle trudniej, że ma on dużo bardzo delikatnych elementów w środku. Piny, blaszki - wszystko to może ulec zniszczeniu, jeśli postanowisz skorzystać np. ze spinacza. Mamy więc lepszą propozycję. Rozpocznij od zbadania wnętrzności portu, przy użyciu latarki, dokładnie tak samo, jak w przypadku portu Lightning. Następnie skorzystaj ze sprężonego powietrza. Pojemnik możesz kupić w każdym sklepie z elektroniką za kilka lub kilkanaście złotych. Czyszczenie przeprowadź w kilku krótkich ?wydechach? powietrza. Pamiętaj jednak, aby przed użycie uwolnić wilgoć, która mogła powstać w pojemniku.Na koniec sprawdź ponownie za pomocą latarki stan zakurzenia.
Jeśli powyższa metoda nie da rezultatów - możesz zawsze bardzo delikatnie podejść do zagadnienia z użyciem spinacza lub wykałaczki. Pamiętaj jednak - zepsuty port sprawi więcej kłopotów, niż wizyta w profesjonalnym serwisie?
Czyszczenie portów USB i Lightning powinno się przeprowadzać przynajmniej raz w roku. To wystarczająca ilość czasu, aby w środku nazbierało się sporo nieprzyjemnych kłębków kurzu. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samemu przeprowadzić czyszczenie - udaj się do serwisu i oddaj telefon w ręce specjalistów.
Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 41961 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-19
Szybko, sprawnie i co najważniejsze - towar zgodny z opisem. Polecam, paczuszkę miałam już na drugi dzień.
2024-05-19
Szybka dostawa. Zgodnie z opisem.
pixel