2016-10-18
3 powody, dla których nie warto korzystać z chmury
Bardzo dużo mówi się ostatnio o chmurze. Wszystko jest w chmurze - nasze dane, moc obliczeniowa, aplikacje, informacje, filmy. W pogoni za dostępem do wszystkiego z dowolnego miejsca i urządzenia, nikt nie zastanawia się już nad kwestią prywatności. Poniżej znajdziecie 3 powody, dla których nie warto korzystać z chmury.
Wpis, który przeczytać, jest bardzo subiektywny. Jeśli macie zupełnie inne zdanie, zachęcamy do podjęcia dyskusji na ten temat na naszej stronie na facebooku.
1. Idea chmury sama w sobie jest podejrzana?
Twoje dane należą do Ciebie. Dlaczego miałbyś umieszczać je w jakimś nieznanym Ci miejscu, należącym do kogoś zupełnie innego z własnej woli? To zupełnie sprzeczne z ideą własności. Powiew nowości i technologicznych nowinek wypełnia nas jednak tak dużą ciekawością, że oddajemy swoje podstawowe prawo do własności prawie bez dyskusji.
Właściwie każda z aplikacji z których korzystamy przechowuje ?jakieś? dane o nas w chmurze. Rozumiemy - aby korzystać z pewnych funkcji programów musimy się na to zgodzić. Ale kto o zdrowych zmysłach umieściłby własne pliki (np. zdjęcia z wakacji albo dokumenty, skany) w chmurze wiedząc, że może mieć do nich dostęp ktoś inny?
2. Nie jest nam potrzebna
To jak korzystamy z telefonu definiuje nasze zapotrzebowanie na przestrzeń dyskową. Jeśli mieścimy się na wbudowanych 32GB pamięci telefonu, to po co mielibyśmy cokolwiek umieszczać na cudzym serwerze? Jeśli natomiast robilibyśmy telefonem mnóstwo zdjęć i chcielibyśmy mieć dostęp do muzyki z każdego urządzenia - zdecydowanie rozważylibyśmy zakup dysku stacjonarnego, albo wykupienie miejsca w chmurze - co w pewnością byłoby tańsze.
3. Ryzyko jest zawsze
Tak jak pisaliśmy w pierwszym punkcie - idea trzymania (własnych!) wrażliwych danych na cudzej przestrzeni dyskowej nie brzmi bardzo komfortowo? Jeśli dołożymy do tego częste przypadki włamów - sytuacja nie rysuje się bardzo optymistycznie. Cyberprzestępstwo z roku na rok jest silniejszym trendem, zwiazanym z tym, że użytkownicy coraz więcej danych trzymają w internecie zamiast na własnych urządzeniach.
Tłumaczenie się, że nikogo nie interesują nasze zdjęcia z wakacji nie ma sensu - nasze pliki to nasza prywatność i nikt nie powinien mieć do nich dostępu. Wielkie firmy mają najlepsze zabezpieczenia? Być może. Nie zmienia to jednak faktu, że czasem nawet i najwięksi padają ofiarom włamów internetowych. Przykład? Apple zanotowało włamanie do iCloud i wiele prywatnych informacji wyciekło do sieci.
Podsumowanie
Pod Waszą indywidualną ocenę poddajemy to, czy chcecie korzystać z chmury czy nie. Ma ona swoje dobre strony i przechowywanie plików w internecie jest z pewnością wygodne. Dobrze jednak wiedzieć jakie są zagrożenia i potencjalne negatywne skutki takiego wyboru. Dla tych z Was, którzy zdecydowani są na korzystanie z dostępnego miejsca dyskowego w chmurze, w kolejnym wpisie przybliżymy kilka usług, które mogą Was zainteresować.
Zdjecia pochodzą z portalu Androidpit i Syntax.